Doplněno nové zboží z Indie. Spousta krásných dekorací, náušnic, polodrahokamů a mnoho dalšího...
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Osm šťastných buddhistických symbolů
25.03.2022
Osm šťastných buddhistických symbolů
Slunečník, ryby, číše, lotos, ulita, nekonečný uzel a praporec vítězství - tak to jsou ony. Hlavních osm symbolů, se kterými se často setkáte v buddhi... číst celé
Co je dorje a k čemu slouží?
14.10.2021
Co je dorje a k čemu slouží?
Dorje je prastarým rituálním předmětem a jedním z hlavních symbolů buddhismu. V překladu znamená nezničitelný. Jde o silný energetický zářič, který lz... číst celé
Jak používat tibetské mísy
24.06.2021
Jak používat tibetské mísy
Jak na tibetskou mísu hrát? Z čeho je vlastně složená? Jaký byl její původní význam? číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co je dorje a k čemu slouží?
14.10.2021

Co je dorje a k čemu slouží?

Dorje je prastarým rituálním předmětem a jedním z hlavních symbolů buddhismu. V překladu znamená nezničitelný. Jde o silný energetický zářič, který lze použít pro hluboké léčení, meditaci a zvýšení koncentrace. Odstraňuje bolest a negativní energii. Zvyšuje sebedůvěru a odvahu.

 

 

Dorje

 

 

Moje první setkání s tímto zvláštním předmětem.

 

Když se na svých cestách toulám po Nepálu a Indii a navštěvuji nespočet chrámů a jiných posvátných míst, vídám tam zvláštní kovový předmět, který vypadá jako dva lotosové květy po stranách, spojené k sobě středovou částí s kuličkou. Jde o dorje  - vadžru. K těmto předmětům vzhlížím s posvátnou úctou a pociťuji krásnou harmonii. Zpracování je v různých velikostech, od malých, které se vejdou do dlaně, po neskutečné rozměry, zdobící stúpy nebo oltářesvatyní. Vídat můžeme také dvě zkřížené dorje přes sebe, což je zkřížená vadžra. Symbol dorje se také vyšívá na trička, tašky, šaty, vyrývá se a tepe do šperků a zdobí rituální předměty.

 

 

Dorje

Krásné zdobení obalu na vonné tyčinky, kdy jedním ze symbolů je i dorje.

 

Velice krásné zpracování velkého dorje je možné vidět cestou na nejznámější stúpu  Swajambhunát, v hlavním městě Nepálu - Káthmandu a také přímo před touto stúpou.

Před 25 lety jsem neměla ponětí, co to je a k čemu to má být... Jenže všudypřítomnost oněch rituálních předmětů ve mně vzbudila zvědavost. Začala jsem pátrat, na co vlastně dorje je a jaký má význam...

 

 

Dorje.

Dorje může být zpracováno i zdobným způsobem, kdy okvětní lístky lotosu jsou zdobené.

 

 

Dorje - Vadžra - Pán kamene - Hromoklín - Diamant

 

Jde o jeden z významných buddhistických symbolů, který je zcela nepostradatelný  při obřadech nejen v buddhistických klášterech  a duchovních ceremoniích. Doslova v překladu znamená - NEZNIČITELNÝ. Jako rituální předmět se používá  společně s tibetským zvonkem dilbu. V chrámech upozorňuje na začátek rituálu a vytváří nepopsatelnou atmosféru a náladu. Čistí prostor od negativní energie a silně harmonizuje okolí.

 

 

Dorje a zvon.

Tibetský zvon dilbu společně s dorje tvoří pár.

 

 

Původ dorjete.

 

Dorje pravděpodobně pochází z Indie a souvisí s hinduistickou mytologií. Zde v překladu vadžra znamená hromoklín. Jedná se o mocný nástroj, který kombinuje vlastnosti meče, paprsku a kopí. Jde o nástroj védského boha počasí Indry a dévů.

V buddhismu se také slovo vadžra používá pro pojmenování rituálních předmětů, které se převážně využívají při tantrických rituálech.

 

Dorje.

Zpracování dorjete ze zvonoviny, se čtyřmi paprsky a jedním středovým.

 

Dilbu - tibetský zvon.

Tibetský zvon.

Tibetský zvon dilbu s paličkou. Na tento zvon lze hrát, kroužením paličky po spodní straně, jako na tibetskou mísu. Nebo můžete pouze zvonit, což slouží k upoutání pozornosti a harmonizaci Vašich prostor. Společné držení zvonu a dorje v jedné ruce přes kříž zesilujespojení s vesmírnou energií. Vyrábí se hlavně ze zvonoviny a mosazi.

 

 

Z čeho se dorje skládá a výrábí ?

 

Klasickou vadžru tvoří dvě protilehlé části a střed. Na každé straně jsou 4,6,8... paprsků plus jeden středový. Jeden paprsek míří přímo a ostatní se k němu připojují. Uspořádání paprsků představuje neustálé převtělování. Ve středu dorjete jsou dvě polokoules osmi okvětními lístky lotosu. Mezi polokoulemi je střed, kde vše začíná a končí zároveň. Směrem nahoru se obě části zužují.  Střed, za který se dorje drží znázorňuje nezničitelný diamant. K dosažení osvícení (diamantu) je potřeba, aby bylo dobro i zlo v rovnováze.

Dorje se vyrábí hlavně ze zvonoviny, ale můžeme se setkat i se zpracováním z polodrahokamů, mosazi, dřeva a jiných materiálů.

 

 

Dorje

Klasické dorje se čtyřmi paprsky a jedním středovým.

 

Jak používat dorje a s čím nám může pomoci ?

 

Dorje se doporučuje používat společně s tibetským zvonem dilbu. Podle tantrického buddhismi představuje zvonek (sukýnka) ženský princip, sílu a moudrost, prázdnotu všeho... Má rukojeť, připomínající vadžru. Tibetský zvon v podstatě obsahuje oba elementy : ženský - spodní část, mužský - horní část. Vadžra - mužský symbol, podporující kosmickou sílu a soucit.

Chceme-li do vesmíru vysílat mnohem silnější energií, doporučuje se držet dorje a dilbu v překřížení v jedné ruce společně.

Dorje lze používat i samostatně, kdy držením ve středové části a nasměřováním vzhůru Vám bude dodána rovnováha duše, mysli i těla. Dorje pomáhá odstraňovat závislosti na materiálním světu, podporuje vnitřní stabilitu, jistotu a  překonávání strachu. Využít je můžete i při meditacích a na zvýšení koncentrace. Jelikož se jedná o velice silný energetický zářič, tak pomáhá i pro hluboké léčení, odstraňování bolestí, stavů vyčerpání a proti pocitu méněcennosti. Dorje pozvedá sebedůvěru a odvahu. Ničí nevědomost, která je příčinou Vašeho utrpení.

 

 

Dorje a dilbu.

Pro zesílení energií je výhodnější držet dorje i zvon v jedné ruce překříženě.

 

Kam dorje umístit?

Nejlepší je, nosit dorje při sobě a v případě potřeby s ním pracovat. Ale chápu, že větší a hlavně těžší dorje s sebou nosit nemůžeme, a tak mu bude nejlépe na podstavcích ve Vašich oltářcích či jiných významných místech. Dorje doplněné o dilbu bude dokonalým spojením mužské a ženské energie.

V domáctnostech se dorje používá stejně jako podkova, aby chránilo pohodu a klid. Pouhým uložením do prostoru bude harmonizovat a čistit Váš dům od negativních energií.

Přeji Vám hodně zážitků a radostí s tímto ojedinělým silným energetickým zářičem. Dorje lze doplňit nejen zvonkem dilbu, který k němu náleží, ale také jinými rituálními předměty.

 

 

Dorje

Různé zpracování dorje.

 

 

 

Dorje.

 

Překřížené dorje -vadžra, dorje - hromoklín, dorje se sekyrkou a různé tvary dorjete.

 

 

Velké dorje na Swajambhunát v Nepálu

 

Pokud vystoupáte 365 schodů až na samý vrchol stúpy Svajambhúnáth v Káthmandu, tak Vás přivítá jedno z opravdu velkých dorje v Nepálu. Já osobně již chodívám boční stezkou, která vede vpravo od schodů, okolo buddhistického kláštera, mimo davy turistů :).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli