- Štítky blogu



Jak používat tibetské mísy
Kde se vlastně tibetské mísy vzaly?
Tibetská zpívající mísa, himalájská mísa, rin, suzu gong... nás fascinuje především svým zvukem, který dokáže při správném zacházení léčit nejen lidi, ale celou planetu.
Pravděpodobný původ je z Nepálu nebo Tibetu. Vyvinula se z jídelních misek buddhistických a hinduistických mnichů. Každý mnich vlastnil jen dvě věci - róbu a jídelní misku. Mísa byla jejich jediným majetkem a zdrojem příjmů. Patru - žebráckou misku, měl mnich vždy jen jednu a byla symbolem dharmy. Pokud ji ztratil, nemohl vyžebrat žádné jídlo nebo peníze a tudíž vyhladověl. Proto si mnichové své mísy velice cenily a bedlivě hlídali.
Já sama jsem ještě před dvaceti léty neměla ani tušení, odkud tyto originální , pro mne pouze hudební nástroje, vlastně pochází a jak se vyrábí. Pravdou je, že mne tóny tibetských mís učarovaly natolik, že jsem do svého obchůdku tyto kovové mísy začala na svých cestách po Indii a Nepálu nakupovat i já.
Mnohem dříve přede mnou začaly v šedesátých létech cestovatelé zkupovat od lámů mísy a vozit je do Evropy a po světě. Díky těmto příjmům také mnohé rodiny přežily... A tak se mísy rozšířily do domáctností po celém světě jako originální tibetské dekorace nebo hudební nástroje. Magický tón mís učaroval spoustě muzikantům a není divu, že již v sedmdesátých létech byly tyto tóny nahrány na hudební nosiče / Tibetan Bells, Singigng Bowls of Tibet ... / a šířeny mezi lidi. Lidé poslouchají hudbu nejen ušima, ale celým tělem a zvuk mís dokáže harmonizovat lidské buňky a to, co buňky produkují - pocity a emoce.
V současné době je spousta malých výrobců, kteří se výrobou mís zabývají a živí, ale mezi největší a nejznámější zdroj tibetských mís patří severní Indie a Nepál. A to dvě z největších výroben řídí jedna rodina.
Jak se tibetské mísy vyrábějí a z čeho?
Dnes Vám již přesně nikdo neřekne, jak se tibetské mísy vyráběly. Pravděpodobně je začala vyrábět kasta kočovných kovářů z rudy z místních nalezišť. Ruda byla slitinou symbolických sedmi druhů kovů - nebeský kov - zlato, rtuť, měď, stříbro, železo, cín a olovo. Každý z těchto kovů má svůj vlastní zvuk a poměr kovů byl kolísavý a ne vždy všechny mísy obsahovaly všechny kovy.
Roztavenou rudu kováři nalili na plochý kámen a chladnoucí desku (placku) pak opracovávali tepáním kladivem na formě tak dlouho, až vznikla mísa. Tu vyleštili pískem do konečné podoby.
Dnes se mísy vyrábí jak ručně tepáním, tak i strojově. Odléváním a soustružením především z mosazi, která je díky tvrdosti vhodnější než zvonovina. Ale právě díky tvrdosti nebude nikdy znít jako zvonovina. Varianta výroby soustružených mís vznikla kvůli vysoké poptávce po tibetských mísách. Jde o turistický artikl, cenově dostupnější, a přes strojovou výrobu bývají misky krásně zdobené a barevné. Jen zvukově to není ono...
Složení ze sedmi druhů kovů:
Sedm kovů -sedm planet -sedm čaker
- Zlato - Slunce
- Rtuť - Merkur
- Meď - Venuše
- Stříbro -Měsíc
- Železo - Mars
- Cín - Jupiter
- Olovo - Saturn
Když se při výběru a nákupu tibetských mís v Nepálu nebo Indii ptám, z čeho jsou mísy vyrobeny, dostanu pokaždé stejnou odpověď - "Seven metals" - sedm kovů. Tvrzení o sedmi kovech slýcháváme všude. U prodejců, u výrobců v pověstech a už je bereme za samozřejmost a dokonce pravdu. I já jsem ještě vloni tomuto příběhu naprosto věřila a nenapadlo mne pochybovat, ale...
Delší dobu jsem se zaobírala myšlenkou, když byly tibetské mísy jídelními miskami mnichů, jak je možné, že obsahovaly jedovatou rtuť? A zlato je a bylo vždy drahou surovinou? A tak jsem trošku začala pátrat a číst články o opravdovém složení tibetských mís. Pokud máte zájem a nemáte čas pročítat hory informací, ráda se s Váma o pár zajímavostí podělím.
Možná budete trošku zklamáni, že tibetské mísy ze sedmi druhů kovů, ve skutečnosti jsou z většiny pouze z pěti druhů kovů, ale je to tak. Mísy jsou dnes vyráběny ze zvonoviny - bronz s pohyblivou složkou mědi a cínu. Poměr mědi a cínu je přesně daný (77:23). Někdy je přidáno i trochu železa.
Přítomnost zlata, stříbra a rtuti by zvonovinu negativně ovlivnilo a zvuku mísy uškodilo. Právě proto kovotepci odlévají tibetské mísy nebo vyrábí pomocí soustruhů, ze slitiny jen pěti druhů kovů - v překladu panchalo-gu. Jde o posvátnou slitinu, ze které se také odlévají sošky a rituální předměty do chrámů.
Věřme, že každý druh kovu má svůj specifický zvuk a sladěním těchto kovů v daném poměru učiní zvuk tibetské mísy neskutečným, nabitým pozitivní vibrací. Dnešní mísy bývají i často krásně zdobené ornamenty náboženského charakteru - dorje, mantry, nekonečné uzly, Buddha, Buddhovy oči...
Jde o krásný příběh o sedmi různých kovech, který se traduje od nepaměti a z nemalé míry jde i o dobrý obchodní marketing. A příběh je až tak silný, že mistři metalurgie v Nepálu začali vyrábět na zakázku mísy ze sedmi kovů. My se při výběru a koupi tibetské mísy zaměřme hlavně na zvuk a energii, kterou z mísy cítíme. Ať už je mísa ze sedmi či pěti druhů kovů není až tak podstatné, zvuk ovlivní ruční výroba a koncový majitel zpívající mísy. A jak správně hrát na tibetskou mísu si povíme níže...
Jak hrát na tibetskou mísu?
Hráč na tibetskou mísu nemusí být hudebník či léčitel. Nemusí nic vědět o čakrách, meridiánech a tocích energií v těle. A přitom vibrace mís léčí a oživuje celé Vaše tělo i celé okolí. Dozní přesně tam, kde je to potřeba a danou oblast zharmonizuje.
Hra tibetskou mísu je školou naslouchání. Čím více je člověk pokornější a vnitřně ztišený, tím více "slyší" rovin, barev a hloubek. Čím více se Vám podaří hrou na tibetské mísy "vyčistit", tím lépe hrajete a slyšíte. Chce to čas, zklidnění a trpělivost...
Nejprve si musíme tibetskou mísu vybrat. Měla by to být ta pravá, přesně ta pro Vás. Každá má, díky složení a vibracím, jiný zvuk a energii. Není to jednoduchý úkol, sama jsem si mísu vybírala hodně dlouho a hodně let. Proto dokáži pochopit dobu výběru mís mých zákazníku u mne v obchůdku. To je v pořádku. Udělejte si na koupi tibetské mísy čas, buďte dobře naladěni. Dejte na intuici a vybírejte nejen očima ale i ušima. Pokuste se při výběru cítit energii mísy a vibrace.
Zpívá a zní krásně?Cítíte ten příjemný pocit v dlani? A prostupuje do celého těla... Pokuste se tento pocit zachytit a zesílit. Bude to ta pravá mísa pro Vás!
A již můžeme začít s hraním.
Vyberte si místo, kde se budete cítit příjemně a uvolněnně. Místo, kde nebudete rušeni vnějšími vjemy a uvjedomíte si sílu okamžiku. Zaujměte meditační polohu v sedě, uvolněte se. Přirozeně dýchejte. Zkontrolujte si, zda máte rovnou páteř. Odložte náramky, prstýnky a hodinky. Můžeme začít...oddejme se zvuku tibetské mísy a nalaďme se na vnitřní prostor...
Mísu usadíme na dlaň, prsty jsou natažené a mísy se nedotýkají. V druhé ruce máme paličku. Palička bývá vyrobena ze dřeva a někdy je jeden konec potažen filcem nebo kůží. Paličku s kůží volíme u větších typů mísy. Paličkou jemně ťukneme o mísu. Tím mísu z aktivujeme. Úplný začátečník může mísu rozezpívat pouze údery paličkou na ni. Obměny vysokého a jemného zvuku docílíme střídáním úderů paličkou z různých stran mísy. Údery by neměly být silné. Již po prvním úderu, kdy nádherný a dlouhý tón budete cítit, zjistíte, zda Vám mísa "sedí". Soustřeďte se na zvuk a vibrace. Vibrace mísy cítíte v začátku jako jemné brnění v dlani i celé paži, které časem prostoupí do celéhoVašeho těla. Poté zkusíte dřevěnou paličkou mísu z vnější strany obkroužit.
Na paličku příliš tetlačte, zlehka, ve směru hodinových ručiček, obtáčejte po vnější hraně mísu po obvodu, dokud mísa nezačne znít - hrát. Abyste mísu správně rozezpívali, je důležitý sklon paličky a tlak paličky na mísu. Na to návod nenajdete :) a je pouze na Vás, jak budete trpělivý a jaký úhel sklonu paličky zvolíte, abyste docílili co nejpříjemnějšího zvuku. Zvuk mísy ovlivní také rychlost kroužení paličkou. Chce to prostě čas, vnitřní klid, zkoušení a zkoušení, abyste se s mísou sladili a pomocí ní rozezpívali nejen mísu ale celé naše nitro.
Pokud se stane, že Vám palička "zadrnčí" o kov, což v začátcích bývá často, zřejmě jste málo naslouchali, chtěli hrát sami nebo jste mysleli na něco jiného.
Znám osobně spoustu lidí, kteří kouzlu a zvuku tibetských mís propadli a stali se vlastníky více kusů těchto hudebních meditačních nástrojů. A věřte, že zvuk dvou a více mís současně je neuvěřitelným zážitkem. Doporučuji nějaký koncert na tibetské mísy navštívit a nebo pozvat kamaráda a zahrát si společně.
Tibetskou mísu můžeme také přikládat a rozeznívat na postižených částech těla.
Můžeme s ní ladit čakry.
Můžeme se dostat do stavu hluboké meditace.
Můžeme navodit stav vnitřní rovnováhy.
Můžeme z energetizovat prostory.
Můžeme po naplnění vodou vytvářet fontánu... a mnoho, mnoho dalšího...
Vhodné je podpořit zvuk mísy zpěvem manter. V Tibetu věří, že pravidelnou hrou na tibetskou mísu se člověk může zbavit karmické zátěže.
Ať už se rozhodnete tibetskou mísu využívat na hraní a nebo jako skvělý energetický zářič či k léčení, přeji Vám ze srdce hodně radosti a štěstí s tímto originálním darem z Nepálu.
V nabídce mám pouze mísy ručně tepané, s paličkou zdarma a s možností dokoupení brokátového kroužku pod mísu. Všechny mísy pečlivě pro Vás vybírám a zkouším zvuk a energie.