Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Blog
Osm šťastných buddhistických symbolů
25.03.2022
Osm šťastných buddhistických symbolů
Slunečník, ryby, číše, lotos, ulita, nekonečný uzel a praporec vítězství - tak to jsou ony. Hlavních osm symbolů, se kterými se často setkáte v buddhi... číst celé
Co je dorje a k čemu slouží?
14.10.2021
Co je dorje a k čemu slouží?
Dorje je prastarým rituálním předmětem a jedním z hlavních symbolů buddhismu. V překladu znamená nezničitelný. Jde o silný energetický zářič, který lz... číst celé
Jak používat tibetské mísy
24.06.2021
Jak používat tibetské mísy
Jak na tibetskou mísu hrát? Z čeho je vlastně složená? Jaký byl její původní význam? číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Kdo byl Buddha a jakého si vybrat?
28.04.2021

Kdo byl Buddha a jakého si vybrat?

Kdo byl Buddha?

Buddha – procitnuvší - probuzený - osvícený. Před více než 2000 lety vzniklo v Indii jedno z nejstarších náboženství. Z Indie se rozšířilo do Číny, Japonska, Tibetu, Mongolska, Jihovýchodní Asie a Indočíny. Dnes také nabývá na veliké oblibě v Evropě a Americe. Zakladatelem buddhismu je Buddha, Sidharta Gautama (probuzený). A píše se s dvěmi d a velkým B. Buddha psaný s malým písmenem b na začátku slova značí jakoukoliv osvícenou bytost, která osvícením ukončila koloběh neustálé samsáry (zrozování).

Buddha vnímá vše z pohledu úplné moudrosti a univerzálního vcítění. Svým vlastním poznáním našel dokonalé řešení všeho utrpení, které zakouší každý živý tvor (Buddha bývá často vyobrazen s velkými ušními lalůčky, které symbolizují schopnost dokonale naslouchat.)

 

Dřevěná socha Buddhy

 

 

Druhy Buddhů

Můžeme se setkat ale také s jiným typem Buddhy – čínský Buddha – Budai, kterého poznáme na první pohled díky velkému kulatému břichu a širokému úsměvu. Je pánem veselí a smíchu. Je znázorněním Maitreji, příštího Buddhy, Buddhy nového věku, který má znovu uvést do chodu kolo dharmy a učit novou cestu k osvícení.

 

V čem se líší čínský a tradiční Buddha?

Pokusím se tyto dva typy Buddhů popsat trochu obšírněji na návaznosti jejich vyobrazení.

 

Budai

 

 1. Čínský Buddha – Budai

Často má na zádech plátěný pytel, který není prázdný a symbolizuje pomoc potřebným. Někdy v ruce drží vějíř – oogi, což slibuje splnění přání. Občas je zobrazen v obklopení skupinkou dětí, což charakterizuje, že je i ochráncem dětí. Ve své podstatě chrání všechny, kteří nemají jiné možnosti, jak se ochránit. (Všechny usměvavé buddhy najdete zde)

 

A jak vybrat toho pravého? Záleží, k čemu Buddu budeme potřebovat...

 • pro prosperitu -ruce nad hlavou a v nich svírá zlatý ingot.
 • pro lásku – sedí s nohama u sebe, pytel přes rameno a v ruce drží kouli bohatství.
 • pro spirituální cestu – drží vějíř a náhrdelník.
 • pro šťastný domov – má u sebe deštník (symbol, chránící před neštěstím).
 • pro dlouhý život -sedí na pytli požehnání a v ruce má kouli.
 • pro ochranu financí – sedí na pytli nebo přímo na penězích.
 • pro hojnost a bohatství -drží v ruce misku.
 • pro bezpečné cestování – pytel přes rameno a v ruce koule bohatství, symbolizující moudrost.

Ať zvolíte jakéhokoliv, věřte, že každý z nich bude mít široký úsměv a veliké bříško, které když budeme hladit, přinese nám dozajista štěstí a splnění všech přání...

 

 

Buddha ze dřeva

 

 1. Klasický Sidhartha Gautama Buddha

Často vyobrazen v meditující poloze, s přivřenýma očima, ruce a prsty v určitých polohách, což jsou mudry a při bližším zkoumání zjistíme, že každá mudra má hlubší význam...Jde o symbolické gesto buddhismu a hinduismu. Pozicemi prstů lze ovlivnit energetické prodění, léčit v těle rovnováhu i duševní utrpení. Dnes je velice v oblibě tzv. Jóga prstů, díky které své tělo můžeme krásně harmonizovat a léčit...Počet muder se někdy udává i 36, ale mezi nejzákladnější patří 8. Všechny nádherné Buddhy najdete zde.

Jak vybrat Buddhu podle muder?

 • Aghaja mudra -gesto ochrany všech živých bytostí, symbolizuje bezpečí a zbavení strachu. Pravá ruka je vyzdvižena do výšky hrudi, paže mírně pokrčená a dlaň má natažené prsty směrem vzhůru dopředu.

 • Bhúmisparša mudra – gesto dotyku země – nejčastější. V okamžiku probuzení pod stromem bodhi měl Buddha pravou ruku na koleni, která se zlehka dotýkala země a levou v gestu meditace.Podle pověsti se Mara snažil namlivit Buddhovi, že mu nepatří ani ten kousek země, na kterém sedí. Buddha se dotknul tedy konečky prstů levé ruky země a požádal božstvo Země, aby mu dosvědčila, že díky dobrým skutkům, má právo sedět na zemi. Soška připomíná, jak moc je důležité si plnit své zemské povinnosti, chceme-li dosáhnout svícení.

 • Bhutadámara mudra – gesto ovládnutí duchů, zahání démony. Ruce jsou překřížené v oblasti zápěstí nebo předloktí. Pravá leží na levé. Dlaně směrem vzhůru a malíčky jsou propojené.

 • Bódhjangi mudra – gesto probuzení. Vztyčený ukazovák sevřené levé ruky spočívá v pravé ruce, která je sevřená v pěst.

 • Dhjáni mudra – gesto meditace. Představuje soustředění, rovnováhu a klid. Ruce se nachází v úrovni břicha nebo jsou na klíně. Pravá leží na levé, dlaněmi vzhůru. Špičky palců obou rukou se navzájem dotýkají a tím vytváří trojúhelník, což značí 3 klenoty (Buddha, Dharma, Sangha).

 • Dharmačakra mudra – gesto kola zákona. Palce a ukazováky obou rukou se dotýkají a tvoří kruh. Ruce jsou ve výši srdce, přičemž levá dlaň směřuje ven od srdce a pravá je obrácena k srdci.

 • Šaranágamana mudra – gesto poskytování útočiště. Chrání před strachy. Levá nebo pravá ruka směřuje nahoru od těla. Palce se dotýkají špičky ukazováků, nebo prsteníků nebo prostředíků, kdy vznikne kruh a ostatní prsty směřují vzhůru. Kruh je útočiště a tři prsty jsou tři klenoty.

 • Varada mudra – gesto laskavosti. Symbolizuje velkorysost, milosrdenství. Otevřená dlaň pravé nebo levé ruky spočívá na koleni, směrem ven od těla a spolu s nataženými prsty směřuje dolů. V druhé ruce drží atributy plnící přání (např.:klenoty, plody, rostliny...).

 


 

Tak teď již víte, že na světě máme Buddhy dva - veselého čínského a toho historického tradičního z Indie. Každý má nějaké atributy - a dle nich můžeme vybrat toho pravého pro náš záměr. Anebo se můžete řídit intuicí a vybrat toho, který vám bude nejbližší.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli