- Štítky blogu



Kdo byl Buddha a jakého si vybrat?
Kdo byl Buddha?
Buddha – procitnuvší - probuzený - osvícený. Před více než 2000 lety vzniklo v Indii jedno z nejstarších náboženství. Z Indie se rozšířilo do Číny, Japonska, Tibetu, Mongolska, Jihovýchodní Asie a Indočíny. Dnes také nabývá na veliké oblibě v Evropě a Americe. Zakladatelem buddhismu je Buddha, Sidharta Gautama (probuzený). A píše se s dvěmi d a velkým B. Buddha psaný s malým písmenem b na začátku slova značí jakoukoliv osvícenou bytost, která osvícením ukončila koloběh neustálé samsáry (zrozování).
Buddha vnímá vše z pohledu úplné moudrosti a univerzálního vcítění. Svým vlastním poznáním našel dokonalé řešení všeho utrpení, které zakouší každý živý tvor (Buddha bývá často vyobrazen s velkými ušními lalůčky, které symbolizují schopnost dokonale naslouchat.)
Druhy Buddhů
Můžeme se setkat ale také s jiným typem Buddhy – čínský Buddha – Budai, kterého poznáme na první pohled díky velkému kulatému břichu a širokému úsměvu. Je pánem veselí a smíchu. Je znázorněním Maitreji, příštího Buddhy, Buddhy nového věku, který má znovu uvést do chodu kolo dharmy a učit novou cestu k osvícení.
V čem se líší čínský a tradiční Buddha?
Pokusím se tyto dva typy Buddhů popsat trochu obšírněji na návaznosti jejich vyobrazení.
Čínský Buddha – Budai
Často má na zádech plátěný pytel, který není prázdný a symbolizuje pomoc potřebným. Někdy v ruce drží vějíř – oogi, což slibuje splnění přání. Občas je zobrazen v obklopení skupinkou dětí, což charakterizuje, že je i ochráncem dětí. Ve své podstatě chrání všechny, kteří nemají jiné možnosti, jak se ochránit. (Všechny usměvavé buddhy najdete zde)
A jak vybrat toho pravého? Záleží, k čemu Buddu budeme potřebovat...
- pro prosperitu -ruce nad hlavou a v nich svírá zlatý ingot.
- pro lásku – sedí s nohama u sebe, pytel přes rameno a v ruce drží kouli bohatství.
- pro spirituální cestu – drží vějíř a náhrdelník.
- pro šťastný domov – má u sebe deštník (symbol, chránící před neštěstím).
- pro dlouhý život -sedí na pytli požehnání a v ruce má kouli.
- pro ochranu financí – sedí na pytli nebo přímo na penězích.
- pro hojnost a bohatství -drží v ruce misku.
- pro bezpečné cestování – pytel přes rameno a v ruce koule bohatství, symbolizující moudrost.
Ať zvolíte jakéhokoliv, věřte, že každý z nich bude mít široký úsměv a veliké bříško, které když budeme hladit, přinese nám dozajista štěstí a splnění všech přání...
Klasický Sidhartha Gautama Buddha
Často vyobrazen v meditující poloze, s přivřenýma očima, ruce a prsty v určitých polohách, což jsou mudry a při bližším zkoumání zjistíme, že každá mudra má hlubší význam...Jde o symbolické gesto buddhismu a hinduismu. Pozicemi prstů lze ovlivnit energetické prodění, léčit v těle rovnováhu i duševní utrpení. Dnes je velice v oblibě tzv. Jóga prstů, díky které své tělo můžeme krásně harmonizovat a léčit...Počet muder se někdy udává i 36, ale mezi nejzákladnější patří 8. Všechny nádherné Buddhy najdete zde.
Jak vybrat Buddhu podle muder?
Aghaja mudra -gesto ochrany všech živých bytostí, symbolizuje bezpečí a zbavení strachu. Pravá ruka je vyzdvižena do výšky hrudi, paže mírně pokrčená a dlaň má natažené prsty směrem vzhůru dopředu.
Bhúmisparša mudra – gesto dotyku země – nejčastější. V okamžiku probuzení pod stromem bodhi měl Buddha pravou ruku na koleni, která se zlehka dotýkala země a levou v gestu meditace.Podle pověsti se Mara snažil namlivit Buddhovi, že mu nepatří ani ten kousek země, na kterém sedí. Buddha se dotknul tedy konečky prstů levé ruky země a požádal božstvo Země, aby mu dosvědčila, že díky dobrým skutkům, má právo sedět na zemi. Soška připomíná, jak moc je důležité si plnit své zemské povinnosti, chceme-li dosáhnout svícení.
Bhutadámara mudra – gesto ovládnutí duchů, zahání démony. Ruce jsou překřížené v oblasti zápěstí nebo předloktí. Pravá leží na levé. Dlaně směrem vzhůru a malíčky jsou propojené.
Bódhjangi mudra – gesto probuzení. Vztyčený ukazovák sevřené levé ruky spočívá v pravé ruce, která je sevřená v pěst.
Dhjáni mudra – gesto meditace. Představuje soustředění, rovnováhu a klid. Ruce se nachází v úrovni břicha nebo jsou na klíně. Pravá leží na levé, dlaněmi vzhůru. Špičky palců obou rukou se navzájem dotýkají a tím vytváří trojúhelník, což značí 3 klenoty (Buddha, Dharma, Sangha).
Dharmačakra mudra – gesto kola zákona. Palce a ukazováky obou rukou se dotýkají a tvoří kruh. Ruce jsou ve výši srdce, přičemž levá dlaň směřuje ven od srdce a pravá je obrácena k srdci.
Šaranágamana mudra – gesto poskytování útočiště. Chrání před strachy. Levá nebo pravá ruka směřuje nahoru od těla. Palce se dotýkají špičky ukazováků, nebo prsteníků nebo prostředíků, kdy vznikne kruh a ostatní prsty směřují vzhůru. Kruh je útočiště a tři prsty jsou tři klenoty.
Varada mudra – gesto laskavosti. Symbolizuje velkorysost, milosrdenství. Otevřená dlaň pravé nebo levé ruky spočívá na koleni, směrem ven od těla a spolu s nataženými prsty směřuje dolů. V druhé ruce drží atributy plnící přání (např.:klenoty, plody, rostliny...).
Tak teď již víte, že na světě máme Buddhy dva - veselého čínského a toho historického tradičního z Indie. Každý má nějaké atributy - a dle nich můžeme vybrat toho pravého pro náš záměr. Anebo se můžete řídit intuicí a vybrat toho, který vám bude nejbližší.