- Štítky blogu



Osm šťastných buddhistických symbolů
Na svých toulkách po Nepálu a Indii se často setkám se symboly, které zdobí sochy, domy, bižuterii, textil, Rituální předmětya mnoho dalšího.Vidím je namalovány na stúpách, klášterech, budovách, kamenech a jinde, nebo umělecky zpracovány do ozdobných předmětů. Mnohé symboly jsou vetkány do textilií nebo zdobí přímo oblečení, které tímto dostává punc originality. Některé můžete objevit i na mincích či bankovkách...
Vyšívané symboly do brokátové látky.
Osm šťastných symbolů natištěných na ručním papíru.
Mezi osm hlavních šťastných symbolů patří :
- Drahocený slunečník
- Pár zlatých rybek
- Číše pokladu
- Lotosový květ
- Pravotočivá ulita
- Nekonečný uzel
- Praporec vítězství
- Kolo dharmy
Těchto osm základních symbolů pochází hlavně z Indie a po příchodu buddhismu do Tibetu je tibeťané převzali. K vidění jsou samostatně nebo společně, kdy je třeba dodržovat pořadí symbolů. Spousta z nás, kteří máme rádi orientální kousky, zdobíme šperky či oděvem z Orientu, může nějaký ten symbol spatřit. Ale víme přesně, co znamená? Zkusme se spolu na to podívat blíže... Já jsem toho mnoho nevěděla. Znala jsem jen nekonečný uzel a lotosový květ. Ostatní symboly mi byly záhadou a ani jsem nevěděla, že symboly jsou. A tak jsem začala pátrat...
Drahocený slunečník:
V mnoha zemích, nejen asijských, byl slunečník symbolem moci a bohatství. Služebnictvo nosilo slunečník nad hlavou pána, aby poskytoval ochranu před vlivy počasí. Později byla ochrana před sluncem přenesena na ochranu před žárem znečištění mysli, hněvu a nevědomosti. Slunečník chrání před utrpením, iluzemi a strachem. Rozevřený slunečník nad hlavou chrání také před nemocemi a jinými škodlivými vlivy. Často v některých kulturách je slunečník nahrazován baldachýny či jinými textiliemi nad hlavou.
Slunečník může mít spoustu podob, třeba i papírový s bambusovou konstrukcí.
Pár zlatých ryb:
Ryby v páru znázorňují dualitu ženského a mužského principu. V duchovní oblasti ryby symbolizují vysvobození z oceánu samsáry. Znázorněny bývají hlavně symetricky, stejně postaveny buď vertikálně nebo horizontálně. Dotýkají se ústy.
Ryba představuje štěstí a volnost. Díky rychlému rozmnožování také značí plodnost a hojnost. Ryby vyjadřují, že by se člověk neměl bát plout vodami utrpení.
Z ryb je nejčastěji znázorňován kapr, jelikož je v Asii považován za posvátnou rybu pro svou krásu, velikost, eleganci a délku života. Znázornění dvou ryb má svůj původ v Indii, kde jsou dvě posvátné řeky - Ganga a Jamana.
Ryby ve vertikálním znázornění s pusou u sebe.
Ryby na lampiónu z ručního papíru. Jiné motivy lampiónů se symboly můžete prohlížet v kategorii lampy a svícny.
Číše pokladů:
Číše bývá vyrobena jako nádoba s krátkým úzkým hrdlem a baňatou spodní části. Hrdlo přikrývá drahokam, který plní přání. Číše bývá bohatě zdobená. Uvnitř číše je ukryto bezedné množství pokladů ve formě drahokamů.
Číše symbolizuje spokojený dlouhý život, prosperitu, zdraví, bohatství, hojnost. Kdo si vezme jakékoliv množství bohatství z číše, nikdy z ní neubude.
Náramek z kosti z Nepálu se symboly.
Lotos:
Rozkvetlý lotos je symbolem osvícení. Pro s vé podmínky zrození se stal lotosový květ symbolem s hlubokým duchovním významem, který ovlivňuje buddhismus. Budhista vnímá květ lotosu za vzestup nad touhou a přitažlivostí - vystoupí z temnosti kupředu k moudrosti. Přestože vyrůstá z bahna a ne z vody přímo čisté, se objeví na hladině dokonalý, svěží a čistý lotosový květ. Květ se dere špinavou vodou, aby při rozbřesku slunce mohl zazářit a potěšit nás svou jedinečností a při západu slunce se opět uzavřít. Převážně má květ lotosu barvu bílou, barvu čistoty těla, řeči i mysli, navzdory bahnu, které nás může obklopovat.
Barvy květu mohou být i jiné něž bílé a každá barva znázorňuje něco jiného:
- bílá - dokonalost, čistota, klid a vyrovnanost. Bílá je symbolem Buddhovy myšlenky neposkvrněnosti a zároveň vstupu do nirvány
- růžová - je vzácná barva. Značí duchovní růst a osvícení
- modrá - je méně častou barvou a symbolizuje oproštění se od hmoty a statků. Vízězství ducha nadsmysly a moudrost vědění
- fialová - spiritualismus a esoterismus
- nachová barva představuje světcův nekonečný soucit se všemi bytostmi
Nejčastější je barva bílá, která je jedinečná pro svou čistotu bílých plátků květů, přes podmínky, ze kterých květ vzešel. Květ symbolizuje přítomnost, plod minulost a stonek budoucnost.
I Buddha bývá často znázorňován, jak sedí se skříženýma nohama na lotosovém květu, což znázorňuje znovuzrození v ráji. Lotosový květ dodává víru v to, že nic není nemožné.
Lotosový květ s ametystem. Mrkněte na více šperků s lotosem.
Dekorace květu na stěnu.
Vyšívaný lotosový květ. Výšivky jsou hojné i na taškách a batozích z Nepálu.
Pravotočivá ulita :
Ulita je nejstarším rituálním přírodním předmětem dokonalého tvaru a zvuku. Slouží jako nádoba na pití nebo jako hudební nástroj. Barva ulity je většinou bílá a stáčí se ve směru hodinových ručiček doprava. Jako symbol bývá znázorňována ve vertikální poloze se zdobením stuhou, ve spodní části.
Ulita oznamuje světu udatnost bohů a její nádherný zvuk, dostává, při hraní, Buddhovo učení do všech koutů světa.
Krásné zpracování ulit z Nepálu, jako hudební nástroj.
Naušnice z Nepálu ve tvaru ulit.
Nekonečný uzel:
Neojoblíbenější a také nejznámější symbol je nekonečný uzel. Tento nemá začátku ani konce. Tvar je zřejmě odvozený od nejstarších tvarů, které zobrazovaly dva vzájemně propletené hady nebo prameny vlasů. Symbolizuje moudrost Buddhy, nesmrtelnost, nekonečnost, soucit, lásku a harmonii.
Mnoho šperků a rituálních předmětů, ať z kovu nebo z kosti je zdobeno právě motivem nekonečného uzlu. Také se s ním můžeme setkat, jako s výšivkou či tiskem, na oblečení či jiném textilu.
Krásný tibetský šperk s motivem nekonečného uzlu ve středu.
Kostěný přívěšek z Nepálu s nekonečným uzlem.
Peněženka s vyšitým nekonečným uzlem.
Praporec vítězství:
Často bývá vyobrazen ve válcovitém tvaru, vlající na dřevěné žerdi. Horní díl trochu připomíná slunečník. Praporec může být vyroben z látky, ale i ze dřeva či kovu. Vyrobený z kovu běžně zdobí v Tibetu rohy střech chrámů a klášterů. Připomíná vítězství Buddhy a dosažení osvícení. Představuje vítěznou bitvu Buddhy nad démony, vítězství ducha, mysli a řeči nad negativismem a nevědomostí.
Praporec značí symbol vítězství nad překážkami a znalost nad nevědomostí.
Symboly na držáku na vonné tyčinky.
Kolo dharmy:
Mezi nejznámější kola patří právě kolo dharmy,také zvané Dharmačakra,které Buddha roztočil při svém prvním učení. Představuje nekonečný koloběh zrození a úmrtí. Dharma je kompletní a všezahrnující. Je v jednotě pohybu a klidu, nemá konce ani začátku. Buddhismus v kole dharmy vidí vyjádření úplnosti a dokonalosti učení. Velkým přáním Buddhismu je rozšířit pohybem kola dharmy učení do všech koutů světa. Dharmačakra je kolem proměny.
Dharmačakra je původní indický symbol slunce. Skládá se z obruče, loukotě a středu. Obruč značí soustředěnou meditaci a umožňuje pohyb vpřed. Obvykle osm loukotí má znázorňovat paprsky moudrosti, které vnikají do nevědomosti. Střed pomáhá zachovávat vyrovnanou mysl.
Kolo dharmy vyšité ne nepálskou konopnou peněženku.
Držáky na tyčinky se symboly.
Kartálky z Nepálu s osmi šťastnými symboly.
Znaků a symbolů je v Nepálu a Indii veliká spousta. Některé jsou více, jiné méně známy, ale všechny představují určitou symboliku a váže se k nim historie a legenda. Příště se společně můžeme blíže mrknout např. na Buddhovy oči, swastiku či Šivův trojzubec :).
Krásná "darovací" šála z Nepálu, kterou jsem vždy obdarována při odletu z Nepálu, má také natištěno osm šťastných symbolů.