Již nyní můžete vybírat krásné nové zboží z N E P Á L U . Každý kus je jedinečný originál.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Blog
Osm šťastných buddhistických symbolů
25.03.2022
Osm šťastných buddhistických symbolů
Slunečník, ryby, číše, lotos, ulita, nekonečný uzel a praporec vítězství - tak to jsou ony. Hlavních osm symbolů, se kterými se často setkáte v buddhi... číst celé
Co je dorje a k čemu slouží?
14.10.2021
Co je dorje a k čemu slouží?
Dorje je prastarým rituálním předmětem a jedním z hlavních symbolů buddhismu. V překladu znamená nezničitelný. Jde o silný energetický zářič, který lz... číst celé
Jak používat tibetské mísy
24.06.2021
Jak používat tibetské mísy
Jak na tibetskou mísu hrát? Z čeho je vlastně složená? Jaký byl její původní význam? číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Osm šťastných buddhistických symbolů
25.03.2022

Osm šťastných buddhistických symbolů

Na svých toulkách po Nepálu a Indii se často setkám se symboly, které zdobí sochy, domy, bižuterii, textil, Rituální předmětya mnoho dalšího.Vidím je namalovány na stúpách, klášterech, budovách, kamenech a jinde, nebo umělecky zpracovány do ozdobných předmětů. Mnohé symboly jsou vetkány do textilií nebo zdobí přímo oblečení, které tímto dostává punc originality. Některé můžete objevit i na mincích či bankovkách...

 

 

Osm symbolů

Vyšívané symboly do brokátové látky.

 

 

Šťastné symboly Nepálu

Osm šťastných symbolů natištěných na ručním papíru.

 

 

Mezi osm hlavních šťastných symbolů patří :

 

 • Drahocený slunečník
 • Pár zlatých rybek
 • Číše pokladu
 • Lotosový květ
 • Pravotočivá ulita
 • Nekonečný uzel
 • Praporec vítězství
 • Kolo dharmy

 

Těchto osm základních symbolů pochází hlavně z Indie a po příchodu buddhismu do Tibetu je tibeťané převzali. K vidění jsou samostatně nebo společně, kdy je třeba dodržovat pořadí symbolů. Spousta z nás, kteří máme rádi orientální kousky, zdobíme šperky či oděvem z Orientu, může nějaký ten symbol spatřit. Ale víme přesně, co znamená? Zkusme se spolu na to podívat blíže... Já jsem toho mnoho nevěděla. Znala jsem jen nekonečný uzel a lotosový květ. Ostatní symboly mi byly záhadou a ani jsem nevěděla, že symboly jsou. A tak jsem začala pátrat...

 

Drahocený slunečník:

V mnoha zemích, nejen asijských, byl slunečník symbolem moci a bohatství. Služebnictvo nosilo slunečník nad hlavou pána, aby poskytoval ochranu před vlivy počasí. Později byla ochrana před sluncem přenesena na ochranu před žárem znečištění mysli, hněvu a nevědomosti. Slunečník chrání před utrpením, iluzemi a strachem. Rozevřený slunečník nad hlavou chrání také před nemocemi a jinými škodlivými vlivy. Často v některých kulturách je slunečník nahrazován baldachýny či jinými textiliemi nad hlavou.

 

 

Slunečník

Slunečník může mít spoustu podob, třeba i papírový s bambusovou konstrukcí.

 

 

Pár zlatých ryb:

Ryby v páru znázorňují dualitu ženského a mužského principu. V duchovní oblasti ryby symbolizují vysvobození z oceánu samsáry. Znázorněny bývají hlavně symetricky, stejně postaveny buď vertikálně nebo horizontálně. Dotýkají se ústy.

Ryba představuje štěstí a volnost. Díky rychlému rozmnožování také značí plodnost a hojnost. Ryby vyjadřují, že by se člověk neměl bát plout vodami utrpení.

Z ryb je nejčastěji znázorňován kapr, jelikož je v Asii považován za posvátnou rybu pro svou krásu, velikost, eleganci a délku života. Znázornění dvou ryb má svůj původ v Indii, kde jsou dvě posvátné řeky - Ganga a Jamana.

 

 

Symbol ryb.

Ryby ve vertikálním znázornění s pusou u sebe.

 

 

Ryby

Ryby na lampiónu z ručního papíru. Jiné motivy lampiónů se symboly můžete prohlížet v kategorii lampy a svícny.

 

 

Číše pokladů:

Číše bývá vyrobena jako nádoba s krátkým úzkým hrdlem a baňatou spodní části. Hrdlo přikrývá drahokam, který plní přání. Číše bývá bohatě zdobená. Uvnitř číše je ukryto bezedné množství pokladů ve formě drahokamů.

Číše symbolizuje spokojený dlouhý život, prosperitu, zdraví, bohatství, hojnost. Kdo si vezme jakékoliv množství bohatství z číše, nikdy z ní neubude.

 

Náramek z Nepálu se symboly

Náramek z kosti z Nepálu se symboly.

 

 

Lotos:

Rozkvetlý lotos je symbolem osvícení. Pro s vé podmínky zrození se stal lotosový květ symbolem s hlubokým duchovním významem, který ovlivňuje buddhismus. Budhista vnímá květ lotosu za vzestup nad touhou a přitažlivostí - vystoupí z temnosti kupředu k moudrosti. Přestože vyrůstá z bahna a ne z vody přímo čisté, se objeví na hladině dokonalý, svěží a čistý lotosový květ. Květ se dere špinavou vodou, aby při rozbřesku slunce mohl zazářit a potěšit nás svou jedinečností a při západu slunce se opět uzavřít. Převážně má květ lotosu barvu bílou, barvu čistoty těla, řeči i mysli, navzdory bahnu, které nás může obklopovat.

Barvy květu mohou být i jiné něž bílé a každá barva znázorňuje něco jiného:

 • bílá -  dokonalost, čistota, klid a vyrovnanost. Bílá je symbolem Buddhovy myšlenky neposkvrněnosti a zároveň vstupu do nirvány
 • růžová - je vzácná barva. Značí duchovní růst a osvícení
 • modrá - je méně častou barvou a symbolizuje oproštění se od hmoty a statků. Vízězství ducha nadsmysly a moudrost vědění
 • fialová - spiritualismus a esoterismus
 • nachová barva představuje světcův nekonečný soucit se všemi bytostmi

 

Nejčastější je barva bílá, která je jedinečná pro svou čistotu  bílých plátků květů, přes podmínky, ze kterých květ vzešel. Květ symbolizuje přítomnost, plod minulost a stonek budoucnost.

I Buddha bývá často znázorňován, jak sedí se skříženýma nohama na lotosovém květu, což znázorňuje znovuzrození v ráji. Lotosový květ dodává víru v to, že nic není nemožné.

 

 

Lotosový květ

Lotosový květ s ametystem. Mrkněte na více šperků s lotosem.

 

 

Lotosový květ na stěnu

Dekorace květu na stěnu.

 

 

Lotosový květ

Vyšívaný lotosový květ. Výšivky jsou hojné i na taškách a batozích z Nepálu.

 

 

Pravotočivá ulita :

Ulita je nejstarším rituálním přírodním předmětem dokonalého tvaru a zvuku. Slouží jako nádoba na pití nebo jako hudební nástroj. Barva ulity je většinou bílá a stáčí se ve směru hodinových ručiček doprava. Jako symbol bývá znázorňována ve vertikální poloze se zdobením stuhou, ve spodní části.

Ulita oznamuje světu udatnost bohů a její nádherný zvuk, dostává, při hraní, Buddhovo učení do všech koutů světa.

 

 

Ulita

Krásné zpracování ulit z Nepálu, jako hudební nástroj.

 

Naušnice ve tvaru ulity

Naušnice z Nepálu ve tvaru ulit.

 

 

Nekonečný uzel:

Neojoblíbenější a také nejznámější symbol je nekonečný uzel. Tento nemá začátku ani konce. Tvar je zřejmě odvozený od nejstarších tvarů, které zobrazovaly dva vzájemně propletené hady nebo prameny vlasů. Symbolizuje moudrost Buddhy, nesmrtelnost, nekonečnost, soucit, lásku a harmonii.

Mnoho šperků a rituálních předmětů, ať z kovu nebo z kosti je zdobeno právě motivem nekonečného uzlu. Také se s ním můžeme setkat, jako s výšivkou či tiskem, na oblečení či jiném textilu.

 

 

Nekonečný uzel.

Krásný tibetský šperk s motivem nekonečného uzlu ve středu.

 

Nekonečný uzel

Kostěný přívěšek z Nepálu s nekonečným uzlem.

Peněženka s nekonečným uzlem

Peněženka s vyšitým nekonečným uzlem.

 

 

Praporec vítězství:

Často bývá vyobrazen ve válcovitém tvaru, vlající na dřevěné žerdi. Horní díl trochu připomíná slunečník. Praporec může být vyroben z látky, ale i ze dřeva či kovu. Vyrobený z kovu běžně zdobí v Tibetu rohy střech chrámů a klášterů. Připomíná vítězství Buddhy a dosažení osvícení. Představuje vítěznou bitvu Buddhy nad démony, vítězství ducha, mysli a řeči nad negativismem a nevědomostí.

Praporec značí symbol vítězství nad překážkami a znalost nad nevědomostí.

 

Šťastné symboly na držáku na tyčinky

Symboly na držáku na vonné tyčinky.

 

 

Kolo dharmy:

Mezi nejznámější kola patří právě kolo dharmy,také zvané Dharmačakra,které Buddha roztočil při svém prvním učení. Představuje nekonečný koloběh zrození a úmrtí. Dharma je kompletní a všezahrnující. Je v jednotě pohybu a klidu, nemá konce ani začátku. Buddhismus v kole dharmy vidí vyjádření úplnosti a dokonalosti učení. Velkým přáním Buddhismu je rozšířit pohybem kola dharmy učení do všech koutů světa. Dharmačakra je kolem proměny.

Dharmačakra je původní indický symbol slunce. Skládá se z obruče, loukotě a středu. Obruč značí soustředěnou meditaci a umožňuje pohyb vpřed. Obvykle osm loukotí má znázorňovat paprsky moudrosti, které vnikají do nevědomosti. Střed pomáhá zachovávat vyrovnanou mysl.

 

Kolo dharmy na peněžence

Kolo dharmy vyšité ne nepálskou konopnou peněženku.

 

 

Držák na tyčinky se symboly

Držáky na tyčinky se symboly.

 

 

Činelky se symboly

Kartálky z Nepálu s osmi šťastnými symboly.

 

 

Znaků a symbolů je v Nepálu a Indii veliká spousta. Některé jsou více, jiné méně známy, ale všechny představují určitou symboliku a váže se k nim historie a legenda. Příště se společně můžeme blíže mrknout např. na Buddhovy oči, swastiku či Šivův trojzubec :).

 

Buddha se šálou se symboly

Krásná "darovací" šála z Nepálu, kterou jsem vždy obdarována při odletu z Nepálu, má také natištěno osm šťastných symbolů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli