Již nyní můžete vybírat krásné nové zboží z N E P Á L U . Každý kus je jedinečný originál.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Osm šťastných buddhistických symbolů
25.03.2022
Osm šťastných buddhistických symbolů
Slunečník, ryby, číše, lotos, ulita, nekonečný uzel a praporec vítězství - tak to jsou ony. Hlavních osm symbolů, se kterými se často setkáte v buddhi... číst celé
Co je dorje a k čemu slouží?
14.10.2021
Co je dorje a k čemu slouží?
Dorje je prastarým rituálním předmětem a jedním z hlavních symbolů buddhismu. V překladu znamená nezničitelný. Jde o silný energetický zářič, který lz... číst celé
Jak používat tibetské mísy
24.06.2021
Jak používat tibetské mísy
Jak na tibetskou mísu hrát? Z čeho je vlastně složená? Jaký byl její původní význam? číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Z jakého dřeva to je?
26.04.2021

Z jakého dřeva to je?

Převážná část dekorací, které osobně dovážím z Indonesie, Thajska, Nepálu, Indie, je vyrobena z dřeva tropických stromů. Tropické dřeviny, i díky počasí, dorůstají až 40 metrů výšky.  Většinou se jedná o suar nebo týk, ale řezbáři často používají i mango, mahagon, cedr, kávovník, oleandr, citrusový kořen, palmové dřevo, eben, palisandr, růžové dřevo a mnoho mnoho dalších. Levnou a oblíbenou alternativou je bambus a kokosový ořech.

Z bambusu dováží z Indonésie převážně zvonkohry a skořápku z kokosových ořechů dovážím zpracovanou do nádherných šperků nebo v podobě drobných misek.

Tropické dřeviny jsou ty, které nerostou v našem podnebném pásmu. Protože rostou v tropickém a subtropickém pásmu planety Země, musely se přizpůsobit vysokým teplotám, vlhku, suchu, škůdcům.

Díky krásné kresbě i barvě exotického dřeva, vynikající kvalitě a tvrdosti, došlo bohužel v posledních létech k výraznému nárustu těžby těchto dřev.

Mějme ale na paměti, že stromy jsou plíce naší zeměkoule a jsou naprosto nepostradatelné pro život celé živočišné říše. Nemám na mysli pouze výrobu nábytku, obydlí, papíru...ale především zdroj potravy.

Starejme se prosím o všechny stromy s úctou a pokorou. Osobně se přidávám ke krásné akci, za každý vykácený strom -  nasadit hodně dalších :).

 

Osobně nakupuji dřevěné výrobky v exotických zemích zásadně z legálně těženého dřeva, což mohu doložit certifikátem FEE-Legal, který ke každému cargu obstarávám. Také jsem registrovaná jako přímý dovozce v TRACES NT, kde je původ dřeva ostře sledován. Najde zde i úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. - CITES.

 

 

Fee legal

 

 

 

Pojďme se společně na pár exotických dřevin podívat blíže...

 

Suar.

Je rychle rostoucí druh stromu s nápadnou obrovskou korunou ve tvaru deštníku- odtud také název Raintree. V Indonesii mu s oblibou hovorově říkají „monkey wood“.

Dorůstá výšky až 25 m. Jde o silné dřevo náhodně zapletených žil, což vytváří krásné odstíny. Také je poměrně měkké a pórovité.

Jádrové dřevo má krásnou zlatou až tmavěhnědou barvu, která je jasnou hranicí oddělená od další vrstvy již světlejší barvy béžové až bělavé s občasnými tmavými pruhy.

 

 

 

Dřevo suar

 

 

Překrásné sochy, ručně vyřezané v Indonésii, až do 2 m, najdete i u mne v obchodě. Dřevo miluji a nebojím se vybírat a dovážet i větší kousky :). 

 

 

Týk  (teak).

Vysoký obsah olejů v tomto dřevě způsobuje, že je na omak hladké a jemné. Díky olejům odolává vlivům počasí, vodě a hmyzu a proto je vhodné na výrobu i venkovních i vnitřních dekorací a nábytku.

Tvrdí se, že pokud do něj zatlučeme hřebík, bude trvat dlouho, než zrezaví. Týkový stro dorůstá 30-40 m. Řadí se mezi nejodolněší a nejtrvanlivější dřeviny.

Barva jádrového dřeva je žlutohnědá až čokoládová. Pevné a tvrdé vlákna jsou rovná a sourodá. Týkové výrobky nakupuji hlavně v severním Thajsku, kde z něj vyrábí nábytek a sošky zvířat.

 

Týk

 

Týk

 

Vybírám ruční řezbu z teakového dřeva v severním Thajsku.

 

 

Eben.

Jedno z nejtvrdších dřev z tropických stromů rodu tonel. Barva je až téměř černá. Pro svou tvrdost se těžko zpracovává, ale dá se krásně leštit.

Ebenové sošky a výrobky bývají poměrně těžké a cenově dražší. Tyto výrobky jsem v obchodě měla především z jižní Afriky a Malawi. Bohužel, díky dnešní situaci s dovozem ebenového dřeva, již na obchodě nemá skoro nic.

Často okolo černého jádra lze vidět i světlejší kůru, což vypadá velice autenticky a  v případě pouze černé barvy je jasné, že jde pouze o jádro dřeva.

Málokdo ví, že ovoce kaki, vyskytujísí se v Evropě ve Středomoří, je tonel japonský.

 

 

Eben

Na první pohled je poznat, že ebenové dřevo, oproti většiny dřev, má barvu tmavě černou.

 

 

Mahagon.

Jádro mahagonu má barvu od žlutohnědé, skořicové až po červenohnědou.Rostliny, ze kterých se mahagonové dřevo získává, rostou v tropických oblastech Austrálie, Afriky, střední Ameriky a v Asii. Mahagon je dobže zpracovatelný.

Z Indonésie dovážím z mahagonu nábytek a menší sošky. Mahagonový nábytek nepodléhá hnilobě ani červotočům a má po zpracování luxusní vzhled, který nám bude dělat radost po dlouhou řadu generací.

Pro svou voděodolnost se mahagon využíval i při stavbě lodí, především jejich interiéru. A díky akustickým vlastnostem může také sloužit pro výrobu kytarových korpusů.

 

Mahagon

 

 

Mahagon

 

Krásná kresba mahagonu.

 

 

Palisandr.

Palisandr, nebo také růžové dřevo, má barvu červenohnědou s tmavě fialovým podtónem a černým rýhováním. Některý druh palisandru je velice tvrdý a obtížně zpracovatelný. Já dovážím výrobky z růžového dřeva především z Indie, kde je palisandr dobře zpracovatelný. Bohužel i tento druh dřeva je v ohrožení...

Palisandrové dřevo lze nádherně vyleštit i tím docílíme krásné a luxusní kresby dřeva.

 

 

Santal.

 

Když vybírám v Indii ručně zpracované výrobky ze santalového dřeva, tvrdí mi obchodníci, že toto dřevo vydrží vonět až 200 let ! Hmm, to neověřím, ale pravdou je, že vůně santalového dřeva je příjemná. Santalovník bílý byl v Indii vyhlášen za královský strom. Dřevo a olej z tohoto stromu slouží k náboženským účelům. Vyrábí se z něj sošky hinduistických bohů, šperkovnice, šperky a vonné tyčinky.

Dříve jsem santalové sochy a masky měla i z Afriky.

Hodně lidí má rádo santalovou vůni a pořizuje si jak vonné oleje, parfémy, tyčinky a jiné krásně voňavé věci.

 

 

Druhů exotických dřev je poměrně hodně. Některé, jako třeba oliva, rostou pomaleji, ale většinou jde o rychle rostoucí stromy do velkých výšek a z úžasnou kresbou dřeva. Bohužel kvůli rozšířené těžbě těchto vzácných stromů ubývá a je opravdu potřeba je chránit pro živočišnou říši, pro další generace, pro naši nádhernou planetu ...

Jděte, sedněte si pod strom, obejměte ho a vnímejte tu energii z něho proudící...

 

Buddha pod stromem

 

 

Jak o výrobky z těchto dřev pečovat?

Údržba výrobků z těchto dřev není složitá - sepsala jsem článek 8 tipů, jak se starat o dřevěné sochy. Mrkněte!

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli